Neděle 29. ledna 2023, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 29. ledna 2023 Zdislava

Pirátská korýtka ve stínu manifestu

15. 01. 2023 13:58:01
V mládí jsme se učili v hodinách občanské výchovy o Manifestu komunistické strany, sepsaném Marxem a Engelsem v roce 1848. Mnohé se v minulosti zamlčelo, mnohé se nevědělo nebo nechtělo vědět.

Teprve po čase jsem se dočetl, že komunistický Manifest, jak vyplynulo z úplné a nevytrhané korespondence jeho dvou autorů, tj. Marxe a Engelse, byl sepsán na základě objednávky mezinárodní dělnické organizace Svazu komunistů a jako objednané dílo byl zhotovitelům i zaplacen. Manifest tudíž nebyl niterným vyznáním filozofů, ale toliko dílem zhotoveným na zakázku, za peníze. V jednom z pozdějších dopisů dokonce Marx sděluje Engelsovi své pochybnosti o tom, zda udělali dobře, že Manifest vytvořili.

Popravdě by mě zajímalo, kdo z nás nebo z našich učitelů Manifest komunistické strany četl. Já jsem se s manifestem komunistů seznámil později ze zájmu, tak jako jsem si ze zájmu přečetl třeba i Ruschdieho Satanské verše. Dlouho jsem si myslel, že čas různých politických velkomanifestů je nenávratně pryč. Ale člověk míní a Piráti mění, alespoň ti z Prahy 5.

Po podzimních komunálních volbách se totiž vytvořila na radnici Prahy 5 koalice čítající jednadvacet zastupitelů, z nichž patnáct pobírá za svoji činnost plat. A teď to hlavní - včetně všech šesti pirátských zastupitelů. Nepamatuji si na příklad z komunální politiky, kdy se po příchodu na radnici nechal celý
zastupitelský klub „za solidní plat zaměstnat“. Připomínám předvolební pirátskou rétoriku: „Je třeba šetřit“ a „výrazně snížíme počet placených zastupitelů“. Doslova unikátním paradoxem pirátského přístupu je, že slib nejenže nesplníte, ale učiníte pravý opak. Zmiňovaných šest zaplacených pirátských zastupitelů stojí ročně daňového poplatníka skoro šest milionů korun. A to nemusí být konečná.

Právě pirátské mlčení a snaha tento kousek „v klidu vysedět“ mě přivedla ke studiu dostupné pirátské dokumentace a programových dokumentů. A co jsem neobjevil, Manifest Evropské Pirátské strany. Skoro jsem nedýchal. Po letech další „manifest politické strany“. Nejdříve jsem hledal autora či autory, ale marně. Nevím, třeba tento manifest zase vytvořil Karel s Bedřichem, zakázka jako zakázka. Datum vzniku nikde. Vrtalo mě hlavou, kdo vlastně evropský pirátský manifest zná. Asi nás mnoho nebude, a z Prahy 5 jsem asi jediný, a to nejsem pirát. Čtu totiž všechno, i to, co vůbec není ke čtení. Přečetl jsem manifest komunistický, manifest pirátský, stanovy a organizační předpisy pirátské strany, dokonce i pirátské programové dokumenty.

A právě v Manifestu Evropské Pirátské strany jako jakési „pirátské ústavy“ jsem se dočetl klíčovou větu: „Protože každý je ve své podstatě menšinou, je nezbytné, aby společnost respektovala práva menšin.“

Každý a zejména pirát je tudíž jedna menšina sama o sobě. My všichni jsme dle manifestu povinni respektovat jeho právo menšiny. Nyní už tomu rozumím. Každý pirátský pětkový zastupitel má menšinové právo mít placené radniční místo, případně jinou pěknou „trafiku“. Aby jeden byla menšina se mně zdá trochu málo, ale rodinní příslušníci piráta (snoubenky, milenky apod.) je již menšina docela obstojná. Právě takovou menšinu pak patrně chrání Manifest Evropské Pirátské strany.

Počet zastupitelů je sice omezen, ale co takhle v Praze 5 založit obecní akciové společnosti (úklidovou, volnočasovou, majetkovou apod.) a máme pro piráty a jejich další rodinné (či jiné) příslušníky a přátele spoustu dalších placených fleků. A to se přece počítá. Naplňuje se tím Manifest Evropské Pirátské strany, protože jak se v něm praví, každý pirát je menšinou a musíme jej chránit a opatrovat (včetně přátel a rodinných příslušníků). Škoda, že ten evropský pirátský manifest patrně nikdo ze zdejších pirátů nečetl, ale dokonce o něm ani neslyšel. Jinak by věděl, že při šesti placených na šest zastupitelů pirátských postupoval po pirátsku naprosto správně a v souladu s dokumentem nejvyšší pirátské právní síly, tj. Evropským pirátským manifestem.

Co je však skvělé pro zdejší piráty nemusí být vhodné, vítané a pochopitelné pro ostatní občany. Co na to říká Karel Marx a Bedřich Engels? Vidí, kam s těmi manifesty došli? Hlavně, že alespoň ten první jim v roce 1848 Svaz komunistů zaplatil.

Autor: Petr Lachnit | neděle 15.1.2023 13:58 | karma článku: 21.23 | přečteno: 403x

Další články blogera

Petr Lachnit

Nenahraditelní uprostřed brodu

Želvička Bára už je zdravá a pražští zastupitelé se pořád nedokázali dokopat ke zvolení nové městské rady. A to jsou zdraví, zdraví až moc. Nyní jsou navíc odpočinutí, mladí, štíhlí a krásní.

23.1.2023 v 16:01 | Karma článku: 4.35 | Přečteno: 110 | Diskuse

Petr Lachnit

Jak magistrátní zastupitelé rozdojili kozla

Moje dvouletá želvička Bára po operativním vyjmutí čipu a 27 injekcích do jedné i druhé nohy znovu vidí a baští. Považuji to za malý zázrak a důkaz schopností veterináře. Ale to je jiný příběh, se kterým nyní nebudu zdržovat...

20.1.2023 v 17:12 | Karma článku: 6.45 | Přečteno: 234 | Diskuse

Petr Lachnit

Želvička, co nevidí, a neřízené politické střely

Tak moje 70gramová dvouletá želvička Bára po operaci a vyjmutí čipu už běhá a začala jíst. Bohužel zatím nevidí. Když se chce nabaštit, musím jí krmit, protože kouše do prázdna. Snad po čase vidět začne.

18.1.2023 v 19:26 | Karma článku: 7.69 | Přečteno: 183 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Kdy nastane omezení svobody slova?

Vyhýbám se tomu, abych vysloveně napsal slovo cenzura. Také po vpádu vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968 se hovořilo o tom, že suverenita naší země je omezená. Nyní se setkáváme s něčím, co tu ještě po listopadu 1989 nebylo.

26.1.2023 v 16:12 | Karma článku: 34.93 | Přečteno: 884 | Diskuse

Daniela Kovářová

Pivem proti nenávisti

Dejte aspoň na chvíli pokoj s těmi všemi prezidenty a pojďte se mnou na pivo, říkám si, když čtu všechny ty nenávistné komentáře. Už zase se zdá, že kdo není s námi, je proti nám.

24.1.2023 v 13:43 | Karma článku: 21.18 | Přečteno: 378 | Diskuse

Jana Pastuchová

Andrej Babiš v Jablonci aneb segregace po česku.

Není to zas až tak dávno. Černoši neměli stejná práva jako běloši. Ženy neměly stejná práva jako muži, Židé byli o něco méně než jiní. Za práva homosexuálů se bojuje a demonstruje i dnes.

24.1.2023 v 13:07 | Karma článku: 37.30 | Přečteno: 2349 | Diskuse

Tomáš Balvín

Demokracie vs. Demokraté

„Tož demokracii bychom už měli, teď ještě nějaké ty demokraty.“ (Tomáš Garrigue Masaryk). Není výstižnějšího citátu pro nadcházející povolební dobu.

24.1.2023 v 11:58 | Karma článku: 16.78 | Přečteno: 283 | Diskuse

Petr Lachnit

Nenahraditelní uprostřed brodu

Želvička Bára už je zdravá a pražští zastupitelé se pořád nedokázali dokopat ke zvolení nové městské rady. A to jsou zdraví, zdraví až moc. Nyní jsou navíc odpočinutí, mladí, štíhlí a krásní.

23.1.2023 v 16:01 | Karma článku: 4.35 | Přečteno: 110 | Diskuse
Počet článků 33 Celková karma 12.27 Průměrná čtenost 242

Nic člověka nepopouzí víc než pocit křivdy. Nic mu neubírá naději víc než nevíra ve spravedlnost. Nejedná se jenom o spravedlivý soudní proces. Jedná se o spravedlivou společnost vůbec. Spravedlivou v získávání vzdělání i zaměstnání, spravedlivou v poskytování léčebné péče, v zajištění důstojného stáří. Prostě ve všem, co se týká života člověka.

Zastupitel MČ Praha 5

Evropu čeká nemovitostní zvrat, varují experti. Hrozí potíže s financemi

Problémy s financováním exkluzivních staveb v evropských metropolích naznačují, že by Evropu mohl na realitním trhu...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...

Zemřel hudebník Petr Hošek, hlas a tvář punkové kapely Plexis

Ve věku nedožitých 56 let zemřel po krátké nemoci Petr Hošek, zakladatel a hlavní tvář legendární pražské punkové...

Evu Decastelo mi kdysi vyfoukl Ruppert, měl větší tah na branku, říká Třeštík

Fotograf Tomáš Třeštík vyměnil loni spisovatelku Radku Třeštíkovou, se kterou má dvě děti, za novou partnerku,...